Go to content

2021 Michigan Fowl Fest Show Results

Thank you for supporting the Michigan Fowl Fest October 23-24, 2021, in Chesaning, Michigan.  


--- Michigan Poultry Fanciers Centenial Show 1921-2021 ---


White Card Show: Judged By Brian Caraker (AR) and Don Karasek (WI)
Green Card Show:  Judged by Phil Bartz (IL) and Nate Rynish (WI)
Yellow Card Junior Show:  Judged By Brian Caraker (AR) and Don Karasek (WI)
Blue Card Junior Show:  Judged by Phil Bartz (IL) and Nate Rynish (WI)


We were pleased to have 792 birds entered by 87 exhibitors, 21 of those being junior exhibitors.


Open Show Overall Results

White Card

Grand Champion of Show - Blue Golden Duckwing Old English Cock by Griffin & Redwine

Reserve Champion of Show - LF White Chantecler Cockerel by Julie Black

Champion Waterfowl - Black East Indie Old Drake by MJ Waterfowl
Reserve Waterfowl - Appleyard Young Female by Theron Smith
Reserve Bantam Chicken (and Res Ch ABA) – Buff Orpington Hen by Kristan Mattheis
Reserve Large Fowl Chicken - Light Brahma Cock by Kim & Kendra Aldrich
Champion Goose - Gray Toulouse Old Gander by Teresa Anderson
Reserve Goose---Buff American Young Gander by Amy Gabbard

 Champion Guinea Fowl - Pearl Young Female by Sammy Guy
Reserve Guinea Fowl - Lavender Young Male by Art Berthold
Champion Turkey - Narragansett Tom by Colton Friedel
Reserve Turkey - Narragansett Tom by Janis Montgomery

Champion Trio - Black East Indie by MJ Waterfowl
Reserve Trio – Gray Call by MJ Waterfowl
Champion Bantam Chicken Trio - Birchen Modern Game by Samantha Wulff
Reserve Bantam Chicken Trio - Single Comb Rhode Island Red by Gary Chambers
Champion Large Fowl Trio - White Chantecler by Julie Black
Champion Display - Gray Call by MJ Waterfowl
Reserve Display - Black East Indie by MJ Waterfowl
Third Best Display: Single Comb Rhode Island Red by Gary Chambers


Green Card

Grand Champion of Show – Buff Brahma Pullet by Kim & Kendra Aldrich

Reserve Champion of Show - Black East Indie Young Female by MJ Waterfowl

Reserve Waterfowl - Gray Toulouse Old Hen by Teresa Anderson
Reserve Landfowl - Non-Bearded White Crested Black Polish Hen by Melissa Schuckers (Bantam Bungalow)
Champion Large Fowl Chicken - Silver Spangled Hamburg Pullet by Kristan Mattheis
Reserve Large Fowl Chicken - White Orpington Hen by Angela Ulanch
Reserve Duck - Rouen Old Female by Clay & Laura Mills
Reserve Goose - Tufted Roman Old Gander by Colton Friedel

Champion Guinea Fowl - Lavender Young Male by Art Berthold
Reserve Guinea Fowl - Pearl Young Female by Sammy Guy
Champion Turkey - Narragansett Tom by Colton Friedel
Reserve Turkey – Narragansett Tom by Janis Montgomery

Champion Trio - Black East Indie by MJ Waterfowl
Reserve Trio – Buff Brahma by Tom and Allie Purves
Reserve Bantam Chicken Trio - Birchen Modern Game by Samantha Wulff
Champion Large Fowl Trio - White Chantecler by Julie Black
Reserve Waterfowl Trio - Gray Call by MJ Waterfowl
Champion Display - Gray Call by MJ Waterfowl
Reserve Display - Black East Indie by MJ Waterfowl
Third Best Display: Single Comb Rhode Island Red by Gary Chambers

Open Show Waterfowl Class Results


White Card

Champion Bantam Duck - Black East Indie Old Drake by MJ Waterfowl
Reserve Bantam Duck - Gray Call Hen by Kelley & Dillon Sheiss
Champion Light Duck - Blue Magpie Young Drake by Theron Smith
Reserve Light Duck - White Runner Old Drake by Clay & Laura Mills
Champion Medium Duck - Cayuga Young Hen by Megan Burleson
Reserve Medium Duck - Buff Old Hen by MJ Waterfowl
Champion Heavy Duck - Appleyard Young Female by Theron Smith
Reserve Heavy Duck - Saxony Old Hen by Theron Smith
Champion Light Goose - Tufted Roman Old Gander by Colton Friedel
Reserve Light Goose - Tufted Roman Old Hen by Colton Friedel
Champion Medium Goose - Buff American Young Gander by Amy Gabbard
Reserve Medium Goose - White Sebastopol Old Hen by Eastwind Sebastopols
Champion Heavy Goose - Gray Toulouse Old Gander by Teresa Anderson
Reserve Heavy Goose - Brown African Old Gander by Teresa Anderson

Green Card

Champion Bantam Duck - Black East Indie Young Hen by MJ Waterfowl
Reserve Bantam Duck - Black East Indie Young Drake by MJ Waterfowl
Champion Light Duck – Gray Runner Young Drake by Lucas Gabbard
Reserve Light Duck - Black Magpie Young Drake by Theron Smith
Champion Medium Duck - - Buff Old Drake by MJ Waterfowl
Reserve Medium Duck - Cayuga Young Drake by Megan Burleson
Champion Heavy Duck -Rouen Old Hen by Clay & Laura Mills
Reserve Heavy Duck - Appleyard Young Drake by Theron Smith
Champion Light Goose - Tufted Roman Old Gander by Colton Friedel
Reserve Light Goose - Tufted Roman Young Gander by Colton Friedel
Champion Medium Goose - Buff American Young Gander by Amy Gabbard
Reserve Medium Goose - White Sebastopol Young Hen by Serena Cohen
Champion Heavy Goose - Gray Toulouse Old Hen by Teresa Anderson
Reserve Heavy Goose - Gray Toulouse Old Hen by Teresa Anderson

Open Show LF Chicken Class Results


White Card
Champion A.O.S.B. - Buff Ameraucana Cockerel by John W. Blehm
Reserve A.O.S.B. - Black Ameraucana Pullet by John W. Blehm
Champion American - White Chantecler Cockerel by Julie Black
Reserve American - White Chantecler Cock by Julie Black
Champion Asiatic - Light Brahma Cock by Kim & Kendra Aldrich
Reserve Asiatic - Light Brahma Cockerel by Kim & Kendra Aldrich
Champion Continental - Black La Fleche Hen by Colton Friedel
Reserve Continental - Silver Spangled Hamburg Pullet by Kristan Mattheis
Champion English - White Orpington Hen by Angela Ulanch
Reserve English - Black Australorp Cockerel by Teresa Anderson
Champion Mediterranean – Blue Andalusian Cockerel by Lee & Michele Rehmel
Reserve Mediterranean - Blue Andalusian Hen by Lee & Michele Rehmel

Green Card

Champion A.O.S.B. – Buff Ameraucana Cockerel by John W. Blehm
Reserve A.O.S.B. - Black Ameraucana Pullet by John W. Blehm
Champion American - White Chantecler Cockerel by Julie Black
Reserve American - White Chantecler Cock by Julie Black
Champion Asiatic - Light Brahma Hen by Kim & Kendra Aldrich
Reserve Asiatic - Light Brahma Pullet by Kim & Kendra Aldrich
Champion Continental - Silver Spangled Hamburg Pullet by Kristan Mattheis
Reserve  Continental – Black La Fleche Hen by Colton Friedel
Champion English – White Orpington Hen by Angela Ulanch
Reserve  English - Black Australorp Cockerel by Teresa Anderson
Champion Mediterranean - Single Comb Ancona Pullet by Kristan Mattheis
Reserve Mediterranean – Blue Andalusian Cockerel by Lee & Michele Rehmel

Open Show Bantam Chicken Class Results


White Card

Champion A.O.C.C.L. - Non-Bearded White Crested Black Polish Pullet by Melissa Schuckers - Bantam Bungalow
Reserve A.O.C.C.L. - Black Breasted Red Cubalaya Hen by Catherine Stasevich
Champion Feather Leg - Buff Brahma Pullet by Kim & Kendra Aldrich
Reserve Feather Leg - Salmon Faverolle Pullet by Jackie Stasevich
Champion Modern Game - Lemon Blue Modern Game Pullet by Samantha Wulff
Reserve Modern Game - Brown Red Modern Game Cock by Samantha Wulff
Champion O.E.A.G - Blue Golden Duckwing Old English Cock by Griffin & Redwine
Reserve O.E.A.G. - Black Old English Pullet by Griffin & Redwine
Champion R.C.C.L - Black Hamburg Hen by Ed Linton
Reserve R.C.C.L - Quail Belgian Bearded d'Anver Hen by Kelley & Dillon Sheiss
Champion S.C.C.L - Buff Orpington Hen by Kristan Mattheis
Reserve S.C.C.L - Light Brown Leghorn Pullet by Gary Chambers


Green Card

Champion A.O.C.C.L. - Non-Bearded White Crested Black Polish Hen by Melissa Schuckers (Bantam Bungalow)
Reserve A.O.C.C.L. - Wheaten KoShamo Cockerel by Samantha Wulff
Champion Feather Leg – Buff Brahma Pullet by Kim & Kendra Aldrich
Reserve Feather Leg - Mille Fleur Belgian Bearded d'Uccle Hen by Jackie Smith
Champion Modern Game - Silver Blue Modern Game Pullet by Samantha Wulff
Reserve Modern Game - Lemon Blue Modern Game Pullet by Samantha Wulff
Champion O.E.A.G - Blue Wheaten Old English Hen by Griffin & Redwine
Reserve O.E.A.G – Blue Old English Hen by Griffin & Redwine
Champion R.C.C.L - Silver Spangled Hamburg Cock by Ed Linton
Reserve R.C.C.L – Quail Belgian Bearded d'Anver Hen by Kelley & Dillon Sheiss
Champion S.C.C.L - Black Tailed White Japanese Hen by Nancy Sherman
Reserve S.C.C.L - Light Brown Leghorn Pullet by Gary Chambers

 

Junior Show Overall Results

Yellow Card

Grand Champion of Show - Welsummer Hen by Benjamin Fritz

Reserve Champion of Show - Rouen Old Female by Avery & Emily Mills

Reserve Waterfowl - Silver Welsh Harlequin Young Drake by Clara Heath
Champion Bantam Chicken - White Old English Cock by Rachel Skirvin
Reserve Bantam Chicken - Black Sumatra Hen by Weston Morgan (Chicken Haven)
Reserve Large Fowl Chicken - Single Comb Rhode Island Red Pullet by Avery & Emily Mills
Champion Goose – Buff Toulouse Old Female by Daryn Behm
Reserve Goose – Buff American Young Female by Kevin Gabbard
Champion Guinea Fowl - Pearl Young Female by Emerson Guy
Reserve Guinea Fowl - Pearl Old Male by Emerson Guy
Champion Turkey – Black Tom by Avery & Emily Mills
Reserve Turkey – Black Old Hen by Avery & Emily Mills


 

 
Blue Card
 

 
Grand Champion of Show - Welsummer Hen by Benjamin Fritz

Reserve Champion of Show - Mille Fleur Belgian Bearded d'Uccle Hen by Augustus Heath

Champion Waterfowl  - White Runner Young Drake by Avery & Emily Mills
Reserve Waterfowl – Blue Swedish Young Drake by Kevin Gabbard
Reserve Bantam Chicken - Black Sumatra Hen Weston Morgan (Chicken Haven)
Reserve Large Fowl Chicken Single Comb Rhode Island Red Pullet by Avery & Emily Mills
Champion Goose - Brown African Old Gander by Daryn Behm
Reserve Goose – Buff American Young Female by Kevin Gabbard
Champion Guinea Fowl – Pearl Old Male by Emerson Guy
Reserve Guinea Fowl – Pearl Young Female by Colton Guy
Champion Turkey – Black Tom by Avery & Emily Mills
Reserve Turkey – Black Hen by Avery & Emily Mills


 

                       

Junior Show Waterfowl Class Results

Yellow Card

Champion Bantam Duck – Gray Call Young Hen by Daryn Behm
Champion Bantam Duck – Gray Call Young Drake by Dagan Sherman
Champion Light Duck – Silver Welsh Harlequin Young Drake by Clara Heath
Reserve Light Duck – White Runner Old Drake by Avery & Emily Mills
Champion Medium Duck - Blue Swedish Young Drake by Kevin Gabbard
Reserve Medium Duck - Blue Swedish Young Hen by Clara Heath
Champion Heavy Duck – Rouen Old Hen by Avery & Emily Mills
Reserve Heavy Duck – Rouen Old Drake by Avery & Emily Mills
Champion Medium Goose – Buff American Young Hen by Kevin Gabbard
Reserve Medium Goose – Buff American Young Gander Kevin Gabbard
Champion Heavy Goose – Buff Toulouse Old Hen by Daryn Behm
Reserve Heavy Goose – Brown African Old Gander Daryn Behm


Blue Card

Champion Bantam Duck – Gray Call Young Drake by Daryn Behm
Reserve Bantam Duck – Gray Call Young Hen by Daryn Behm
Champion Light Duck – White Runner Young Drake by Avery & Emily Mills
Reserve Light Duck - Blue Magpie Young Drake by Avery & Emily Mills
Champion Medium Duck - Blue Swedish Young Drake by Kevin Gabbard
Reserve Medium Duck - Blue Swedish Young Hen by Clara Heath
Champion Heavy Duck – Rouen Old Hen Avery & Emily Mills
Reserve Heavy Duck – Rouen Old Drake by Avery & Emily Mills
Champion Medium Goose – Buff American Young Hen by Kevin Gabbard
Reserve Medium Goose – Buff American Young Gander by Kevin Gabbard
Champion Heavy Goose – Brown African Old Gander by Daryn Behm
Reserve Heavy Goose – Buff Toulouse Old Hen by Daryn Behm

 

Junior Show LF Chicken Class Results


Yellow Card

Champion A.O.S.B. – Silver Phoenix Pullet by Weston Morgan, Chicken Haven
Reserve A.O.S.B. – Silver Phoenix Cockerel by Weston Morgan, Chicken Haven
Champion American Single Comb Rhode Island Red Pullet by Avery & Emily Mills
Reserve American Single Comb Rhode Island Red Cockerel by Avery & Emily Mills
Champion Asiatic - Buff Cochin Pullet by Lillian O'Connor
Reserve Asiatic - Blue Cochin Hen by Claire Skirvin
Champion Continental – Welsummer Hen by Benjamin Fritz
Reserve Continental – Welsummer Hen by Benjamin Fritz
Champion Mediterranean - Single Comb Black Minorca Pullet by Avery & Emily Mills
Reserve Mediterranean - Single Comb Black Minorca Cockerel by Avery & Emily Mills

Blue Card

Champion A.O.S.B. – Silver Phoenix Pullet by Weston Morgan, Chicken Haven
Reserve A.O.S.B. – Silver Phoenix Hen by Weston Morgan, Chicken Haven
Champion American - Single Comb Rhode Island Red Pullet by Avery & Emily Mills
Reserve American - Single Comb Rhode Island Red Cockerel by Avery & Emily Mills
Champion Asiatic - Blue Cochin Hen by Claire Skirvin
Reserve Asiatic - Buff Cochin Pullet by Lillian O'Connor
Champion Continental – Welsummer Hen by Benjamin Fritz
Reserve Continental - Black Copper Marans Pullet by Avery & Emily Mills
Champion Mediterranean - Single Comb Black Minorca Pullet by Avery & Emily Mills
Reserve Mediterranean - Single Comb Black Minorca Cockerel by Avery & Emily Mills


Junior Show Bantam Chicken Class Results


Yellow Card

Champion A.O.C.C.L. – Black Sumatra Hen by Weston Morgan, Chicken Haven
Reserve A.O.C.C.L. – Black Sumatra Cock by Weston Morgan, Chicken Haven
Champion Feather Leg – Black Frizzle Cochin Cock by Benjamin Fritz
Reserve Feather Leg - Mille Fleur Belgian Bearded d'Uccle Hen by Augustus Heath
Champion Modern Game – Splash Modern Game Hen by Emerson Guy
Reserve Modern Game - Silver Duckwing Modern Game Hen by Rachel Skirvin
Champion O.E.A.G – White Old English Cock by Rachel Skirvin
Reserve O.E.A.G – Black Old English Hen by Luke Eubank
Champion R.C.C.L - Silver Sebright Cock by Emerson Guy
Champion S.C.C.L - Columbian Plymouth Rock Hen by Colton Guy
Reserve S.C.C.L - Barred Plymouth Rock Hen by Colton Guy

Blue Card

Champion A.O.C.C.L. – Black Sumatra Hen by Weston Morgan, Chicken Haven
Reserve A.O.C.C.L. – Black Sumatra Cock by Weston Morgan, Chicken Haven
Champion Feather Leg - Mille Fleur Belgian Bearded d'Uccle Hen by Augustus Heath
Reserve Feather Leg - Buff Brahma Hen by Daryn Behm
Champion Modern Game - Silver Duckwing Modern Game Hen by Rachel Skirvin
Reserve Modern Game - Silver Duckwing Modern Game Cock by Rachel Skirvin
Champion O.E.A.G – White Old English Hen by Claire Skirvin
Reserve O.E.A.G – White Old English Cock by Rachel Skirvin
Champion R.C.C.L - Silver Sebright Cock by Emerson Guy
Champion S.C.C.L - Columbian Plymouth Rock Hen by Colton Guy
Reserve S.C.C.L. - Single Comb Rhode Island Red Hen by Daryn Behm

 
Here are results from showmanship for the 2021 Fowl Fest:
All 12 trophies were donated again this year by Chicken Haven.

Pre-Junior
1st Kevin Gabbard
2nd-Weston Morgan
3rd-Emmerson Guy

Junior
1st-Colton Guy
2nd-Dagan Sherman
3rd-Emily Mills

Intermediate
1st-Gus Heath
2nd-Aavryn Twa
3rd-Claira Heath

Seniors
1st-Liberty Laforest
2nd-Piper Laforest
3rd-Rachel Skirvin
Thank you judges!
Michigan Poultry Fanciers is a tax-exempt non-profit corporation. Fowl Fest(TM) 2005-2022 – All Rights Reserved
Back to content