Fall 2012 Results - Michigan Poultry Fanciers

Go to content

Main menu:

Fall Fowl Fest Info

2012 Fall Fowl Fest Show Results

Thank you for supporting the 2012 Fall Fowl Fest October 13-14, 2012, in Birch Run, Michigan.  

We proudly hosted the National meets of the National Call Duck Breeders Association
and the Polish Breeders Club.

Judges:  Rick Hare (NY), Steve Jones (TX), Don Karasek (WI) and Terry Britt (IL)

We were happy to have 1613 birds entered by 154 exhibitors, 73 of those being junior exhibitors.




Open Show Overall Results

Grand Champion of Show (APA & ABA) was a Brown Red Modern Game pullet by Cliff Troxell from Indiana.

The Reserve Champion of Show (APA) was a Columbian Plymouth Rock cockerel from a trio shown by Nick & Amy Michael from Michigan.

The Reserve Champion of Show (ABA) was a White Call hen shown by Art Lundgren from New York.


The Champion Large Fowl Chicken was a White Chantecler cockerel shown by Gary Bucher.
The Reserve Large Fowl Chicken was a Light Brahma cock shown by Kim & Kendra Aldrich.
The Reserve Waterfowl was a White Runner cockerel shown by Annette Dillon.
The Reserve Large Fowl Duck was a Cayuga cockerel by Kershaw's Waterfowl.
The Champion Goose was a Pilgrim pullet by Kershaw's Waterfowl
The Reserve Goose was a Gray Toulouse cock by Ian Ulvin.  
Champion Guinea Fowl was a Pearl cock shown by Ian Ulvin and the Reserve Guinea Fowl was a Lavender hen shown by Ian Ulvin.
The Champion Turkey was a Narragansett cock shown by Sarah Hage and the Reserve Turkey was a Narragansett cockerel shown by Sarah Hage.

The Champion Display (ABA) was a Snowy Call display shown by Larry Mrozinski.
The Reserve Display (ABA) was the Black Rosecomb by Bill Patterson.
The Champion Trio was a Brown Red Modern Game young trio shown by Cliff Troxell.
The Reserve Trio was the bantam Salmon Faverolle young trio shown by Leisha Comer.




Open Show Waterfowl Class Results


  • The Champion Bantam Duck was a White Call hen shown by Art Lundgren and the Reserve Bantam Duck was a White Call pullet shown by Art Lundgren.

  • The Champion Light Duck was a White Runner cockerel shown by Annette Dillon and the Reserve Light Duck was a Blue Magpie cock shown by Annette Dillon.

  • The Champion Medium Duck was a Cayuga cockerel shown by Kershaw's Waterfowl and the reserve Medium Duck was a Cayuga pullet shown by Rev. Paul Ashbrook.

  • The Champion Heavy Duck was a Rouen cockerel shown by Royal Oaks Farm-James Konecny and the Reserve Heavy Duck was a Rouen pullet shown by Royal Oaks Farm-James Konecny.


  • The Champion Light Goose was an Egyptian hen shown by Jacob Mathews and the Reserve Light Goose was a Tufted Roman cock shown by Andrew Jasman.

  • The Champion Medium Goose was a Pilgrim pullet shown by Kershaw's Waterfowl and the Reserve Medium Goose was a Pilgrim cock shown by Kershaw's Waterfowl.

  • The Champion Heavy Goose was a Gray Toulouse cock shown by Ian Ulvin and the Reserve Heavy Goose was a Buff Toulouse hen shown by Michelle & John Ulvin.

Open Show LF Chicken Class Results


  • Champion A.O.S.B. was a Wheaten Ameraucana pullet shown by Amanda Hagyard and the Reserve A.O.S.B. was a Black Ameraucana pullet shown by David Blehm.

  • The Champion American was a White Chantecler cockerel shown by Gary Bucher and the Reserve American was a Silver Laced Wyandotte pullet shown by Kershaw's Waterfowl.

  • The Champion Asiatic was a Light Brahma cock shown by Kim & Kendra Aldrich and the Reserve Asiatic was a Light Brahma pullet shown by Kim & Kendra Aldrich.

  • The Champion Continental was a Bearded White Polish cock shown by Sylvia and Bela Babus and the Reserve Continental was a Bearded White Polish hen shown by Sylvia and Bela Babus.

  • The Champion English was a Black Orpington cockerel shown by Clay & Laura Mills and the Reserve English was a Black Orpington hen shown by Sylvia and Bela Babus.

  • The Champion Mediterranean was a Single Comb Light Brown Leghorn pullet shown by Blaise Sollman and the Reserve Mediterranean was a Blue Andalusian hen shown by Rick Straight.

Open Show Bantam Chicken Class Results


  • Champion A.O.C.C.L. was a Non-Bearded White Crested Black Polish pullet shown by Kathy Troxell and the Reserve A.O.C.C.L. was a Non-Bearded White Crested Black Polish pullet shown by Kathy Troxell.

  • The Champion Feather Leg was a Buff Brahma cockerel shown by Kim & Kendra Aldrich and the Reserve Feather Leg was a Salmon Faverolle cockerel from a trio shown by Leisha Comer.

  • The Champion Modern Game was a Brown Red Modern Game pullet shown by Cliff Troxell and the Reserve Modern Game was a Birchen Modern Game pullet from a trio shown by Cliff Troxell.

  • The Champion O.E.A.G was a Black Breasted Red Old English cockerel shown by Michelle & John Ulvin and the Reserve O.E.A.G was a Red Pyle Old English hen shown by Samantha Wulff-Frank.

  • The Champion R.C.C.L was a Black Rosecomb pullet shown by Bill Patterson and the Reserve R.C.C.L was a Black Wyandotte pullet shown by Art Lundgren.

  • The Champion S.C.C.L was a Columbian Plymouth Rock cockerel from a trio shown by Nick & Amy Michael and the reserve S.C.C.L was a White Plymouth Rock pullet shown by Rev. Paul Ashbrook.

Junior Show Overall Results
(Thanks to Dave West for helping to judge the Junior Show)


Champion of Show, Champion Waterfowl, and Champion Duck was a Gray Call hen shown by Tate Linton.

The Reserve of Show, and Champion Bantam Chicken was a Light Brahma pullet shown by Emily Straight.



The Reserve Bantam Chicken was a Black Rosecomb pullet shown by Sara Sollman.
The Champion Large Fowl Chicken was a Single Comb Light Brown Leghorn pullet shown by Blaise Sollman
The Reserve Large Fowl Chicken was a Light Brahma pullet shown by Ian Ulvin.
The Reserve Waterfowl was a Gray Call pullet shown by Tate Linton.
The Champion Large Fowl Duck was a Welsh Harlequin cockerel by Andrew Jasman
The Reserve Large Fowl Duck was a Buff hen shown by Allie Springer -B&S Showbirds.
The Champion Goose was a Gray Toulouse cock by Ian Ulvin
The Reserve Goose was a Buff American cock shown by Jacob Mathews.
The Champion Guinea Fowl was the Pearl cock shown by Ian Ulvin and the Reserve Guinea Fowl was the Lavender hen shown by Ian Ulvin.
The Champion Trio was a White Call old trio shown by Ian Ulvin and the Reserve Trio was a gray Call old trio shown by Ian Ulvin.



Junior Show Waterfowl Class Results


  • Champion Bantam Duck was a Gray Call hen shown by Tate Linton and the Reserve Bantam Duck was a Gray Call pullet shown by Tate Linton.

  • Champion Light Duck was a Welsh Harlequin cockerel shown by Andrew Jasman and the Reserve Light Duck was a White Runner cock shown by Spencer Gittus.

  • Champion Medium Duck was a Buff hen shown by Allie Springer-B & S Showbirds and the Reserve Medium Duck was a Cayuga cockerel shown by Spencer Gittus.

  • Champion Heavy Duck was an Appleyard pullet shown by Alair Bergman and the Reserve Heavy Duck was a Pekin cock shown by Ian Ulvin.


  • Champion Light Goose was an Egyptian hen shown by Jacob Mathews and the Reserve Light Goose was a Tufted Roman cock shown by Andrew Jasman.

  • Champion Medium Goose was a Buff American cock shown by Jacob Mathews and the Reserve Medium Goose was a Buff American cock shown by Lacey Dean

  • Champion Heavy Goose was a Gray Toulouse cock shown by Ian Ulvin and the Reserve Heavy Goose was an Embden hen shown by Mikayla Dutcher.





Junior Show LF Chicken Class Results


  • Champion A.O.S.B. was a Wheaten Ameraucana pullet shown by Amanda Hagyard and the Reserve A.O.S.B. was a Black Ameraucana pullet shown by David Blehm.

  • Champion American was a Buckeye cockerel shown by Emily Straight and the Reserve American was a Buckeye pullet shown by Emily Straight

  • Champion Asiatic was a Light Brahma pullet shown by Ian Ulvin and the Reserve Asiatic was a Light Brahma pullet shown by Ian Ulvin.

  • Champion Continental was a Non-Bearded White Crested Black Polish hen shown by Sarah Frank and the Reserve Continental was disqualified by the show secretary.

  • Champion English was a Speckled Sussex hen shown by Amanda Hagyard and the Reserve English was a Buff Orpington pullet shown by Cody Covell

  • Champion Mediterranean was a Single Comb Light Brown Leghorn pullet shown by Blaise Sollman and the Reserve Mediterranean was a White Faced Black Spanish hen shown by Amber Bennett.




Junior Show Bantam Chicken Class Results


  • Champion A.O.C.C.L. was a Non-Bearded White Crested Black Polish pullet shown by Blaise Sollman and the Reserve A.O.C.C.L. was a Black Sumatra cockerel shown by Mason Bitters.

  • Champion Feather Leg was a Light Brahma pullet shown by Emily Straight and the Reserve Feather Leg was a Blue Cochin hen shown by Jack Pine.

  • Champion Modern Game was a Black Modern Game pullet shown by Ian Ulvin and the Reserve Modern Game was a Birchen Modern Game hen shown by Emily Pikal.

  • Champion O.E.A.G was a Black Old English hen shown by Jacob VanDeWater and the Reserve O.E.A.G was a Black Old English cock shown by Jacob VanDeWater

  • Champion R.C.C.L was a Black Rosecomb pullet shown by Sara Sollman and the Reserve R.C.C.L was a Quail Belgian Bearded d'Anver hen shown by Emily Straight

  • Champion S.C.C.L was a Blue Cream Dutch cockerel shown by Ashley Rukstelo and the Reserve S.C.C.L was a White Plymouth Rock pullet shown by Mikayla Gerwig.

Serama Tabletop Competition Results

American Serama Association State Meet
Sponsored by the Great Lakes Serama Association

Judge:  Amy Bullock

Open Show

Champion Of Show: Wheaton Hen by Laureen Stanford
Reserve of Show: Mille Fleur Project Cock by Laureen Stanford

Champion Cock: Laureen Stanford
Reserve Cock: Laureen Stanford
Champion Hen: Laureen Stanford
Reserve Hen: Laureen Stanford
Champion Cockerel: Laureen Stanford
Reserve Cockerel: Marilyn Pikal
Champion Pullet: Marilyn Pikal
Reserve Pullet: Theron Smith
Champion Silkied Male: Theron Smith
Reserve Silkied Male: Theron Smith
Champion Silkied Female: Theron Smith
Reserve Silkied Female: Theron Smith

Champion Frizzled Male: N/A
Champion Frizzled Female: Theron Smith


Junior Show

Champion of Show: Toni Opyt
Reserve of Show: Toni Opyt

Champion Cock: Toni Opyt
Reserve Cock: Emily Pikal
Champion Hen: Emily Pikal
Reserve Hen: Toni Opyt
Champion Cockerel: Jolie Sweeten
Reserve Cockerel: Alair Bergman
Champion Pullet: Toni Opyt
Champion Jr. White: Toni Opyt Also BV/BB
Reserve Jr. White: Toni Opyt Also RV/RB

Youth Showmanship Results

There were 10 NOV's (novices), age 3 - 7, judged by Leila Dean

1st: Silas Davis
2nd: Lacie Bitters
3rd: Emily Pikal

There were 15 JR's, age 8 - 10, judged by Leila Dean

1st: Kaylyn Beard
2nd: Malory Davis
3rd: Adrianna Beard

There were 16 INT's, age 11 - 14, judged by Emily Straight

1st: Tommy Purves
2nd: Lacey Burke
3rd: Jonah Haskins

There were 15 SR's, age 15 - 18, judged by Bill Patterson

1st: Emily Straight
2nd: Jacob VanDeWater
3rd: Libby Venema


 
Back to content | Back to main menu