Fall 2011 Results - Michigan Poultry Fanciers

Go to content

Main menu:

Fall Fowl Fest Info

2011 Fall Fowl Fest Show Results

Thank you for supporting the 2011 Fall Fowl Fest October 8-9, 2011, in Birch Run, Michigan.  

Judges:  Steve Jones (TX) and Gary Overton (OH)

We were happy to have 978 birds entered by 119 exhibitors, 56 of those being junior exhibitors.


Open Show Overall Results

Grand Champion of the Show, Champion Bantam, Champion Landfowl and Champion Bantam Chicken was a Buff Brahma Bantam Cockerel by Kim & Kendra Aldrich  
  
Reserve Grand Champion of the Show,
Reserve Bantam, Reserve Landfowl, and Reserve Bantam Chicken was a SC Rhode Island Red Bantam Pullet by Bill Patterson  
 
 
Champion Large Fowl Chicken was a Silver Laced Wyandotte Pullet shown by Kershaw's Waterfowl
Reserve Large Fowl Chicken
was a Light Brahma Hen shown by Kim & Kendra Aldrich
Champion Waterfowl,
Champion Duck, and Best Large Fowl Duck was a Cayuga Cockerel shown by Kershaw's Waterfowl
Reserve Waterfowl and
Reserve Duck was a Gray Call Cock shown by Rev. Paul Ashbrook
Reserve Large Fowl Duck was a Pekin Cock shown by Prairie Song Poultry
Champion Goose was a Pilgrim Hen shown by Kershaw's Waterfowl
Reserve Goose was an Embden Hen shown by Sarah Hage
Champion Guinea Fowl was a Pearl Cock shown by Prairie Song Poultry
Reserve Champion Guinea Fowl was a Black Pearl Cock shown by Samantha Hodack & Adam Guy
Champion Turkey was a  Narragansett Cock shown by Sarah Hage
Reserve Champion Turkey was a  Royal Palm Cock shown by Jack Gabbard Family

Champion Bantam Trio was a Partridge Wyandotte Young Trio shown by Ken & Mary Aho
Reserve Bantam Trio was a Light Brown Leghorn Old Trio shown by Ken & Mary Aho
Champion Large Fowl Trio was a White Faced Black Spanish Young Trio shown by Amber Bennett  

Champion Display was the Partridge Wyandotte by Ken & Mary Aho
Reserve Display was the Light Brown Leghorn by Ken & Mary Aho

Open Show Waterfowl Class Results


  • Champion Bantam Duck was a Gray Call Cock shown by Rev. Paul Ashbrook and the Reserve Champion Bantam Duck was a Gray Call Hen shown by MJ Waterfowl

  • Champion Light Duck was a White Runner Cockerel shown by Lewis Cunningham and the  Reserve Champion Light Duck was a White Runner Hen shown by Lucas Andrews

  • Champion Medium Duck was a  Cayuga Cockerel shown by Kershaw's Waterfowl and the Reserve Champion Medium Duck was a Cayuga Pullet shown by Rev. Paul Ashbrook

  • Champion Heavy Duck was a  Pekin Cock shown by Prairie Song Poultry and the Reserve Champion Heavy Duck was a  Black Muscovy Hen shown by Prairie Song Poultry


  • Champion Light Goose was a Brown Chinese Hen shown by Prairie Song Poultry and the Reserve Champion Light Goose was an Egyptian Cock shown by Prairie Song Poultry

  • Champion Medium Goose was a Pilgrim Hen shown by Kershaw's Waterfowl and the Reserve Champion Medium Goose was a American Buff Cock shown by Prairie Song Poultry

  • Champion Heavy Goose was an Embden Hen shown by Sarah Hage and the Reserve Champion Heavy Goose was a  Brown African Cock shown by Airling Gunderson


Open Show LF Chicken Class Results


  • Champion A.O.S.B. was a Wheaten Ameraucana pullet shown by Amanda Hagyard and the Reserve A.O.S.B. was a Black Ameraucana pullet shown by David Blehm.

  • The Champion American was a White Chantecler cockerel shown by Gary Bucher and the Reserve American was a Silver Laced Wyandotte pullet shown by Kershaw's Waterfowl.

  • The Champion Asiatic was a Light Brahma cock shown by Kim & Kendra Aldrich and the Reserve Asiatic was a Light Brahma pullet shown by Kim & Kendra Aldrich.

  • The Champion Continental was a Bearded White Polish cock shown by Sylvia and Bela Babus and the Reserve Continental was a Bearded White Polish hen shown by Sylvia and Bela Babus.

  • The Champion English was a Black Orpington cockerel shown by Clay & Laura Mills and the Reserve English was a Black Orpington hen shown by Sylvia and Bela Babus.

  • The Champion Mediterranean was a Single Comb Light Brown Leghorn pullet shown by Blaise Sollman and the Reserve Mediterranean was a Blue Andalusian hen shown by Rick Straight.

Open Show Bantam Chicken Class Results


  • Champion A.O.C.C.L. was a Non-Bearded White Crested Black Polish pullet shown by Kathy Troxell and the Reserve A.O.C.C.L. was a Non-Bearded White Crested Black Polish pullet shown by Kathy Troxell.

  • The Champion Feather Leg was a Buff Brahma cockerel shown by Kim & Kendra Aldrich and the Reserve Feather Leg was a Salmon Faverolle cockerel from a trio shown by Leisha Comer.

  • The Champion Modern Game was a Brown Red Modern Game pullet shown by Cliff Troxell and the Reserve Modern Game was a Birchen Modern Game pullet from a trio shown by Cliff Troxell.

  • The Champion O.E.A.G was a Black Breasted Red Old English cockerel shown by Michelle & John Ulvin and the Reserve O.E.A.G was a Red Pyle Old English hen shown by Samantha Wulff-Frank.

  • The Champion R.C.C.L was a Black Rosecomb pullet shown by Bill Patterson and the Reserve R.C.C.L was a Black Wyandotte pullet shown by Art Lundgren.

  • The Champion S.C.C.L was a Columbian Plymouth Rock cockerel from a trio shown by Nick & Amy Michael and the reserve S.C.C.L was a White Plymouth Rock pullet shown by Rev. Paul Ashbrook.

Junior Show Overall Results
(Thanks to Matt Lhamon for helping to judge the Junior Show)


Grand Champion of the Show, Champion Bantam, Champion Landfowl and Champion Bantam Chicken was a Non-Bearded White Crested Black Polish Pullet shown by Blaise Sollman

Reserve Grand Champion of the Show, Reserve Champion Bantam, Reserve Champion Landfowl and Reserve Champion Bantam Chicken was a White Plymouth Rock Cockerel shown by Ethan Haviland

Champion Large Fowl Chicken was a Single Comb Rhode Island Red Pullet shown by Prairie Song Poultry
Reserve Large Fowl Chicken was a Partridge Chantecler Hen shown by John Hammar
Champion Waterfowl and Champion Duck was a White Call Hen shown by Prairie Song Poultry
Reserve Waterfowl and Champion Goose Brown was a Chinese Cock shown by Prairie Song Poultry
Reserve Duck was a Pekin Cock shown by Prairie Song Poultry
Reserve Goose was an Egyptian Cock shown by Prairie Song Poultry
Champion Guinea Fowl was a Pearl Cock shown by Prairie Song Poultry
Champion Turkey was a Royal Palm Cock shown by Joey Schmidt
Reserve Champion Turkey was a Narragansett Cock shown by Devon, Shelby, and Alex Dean
 
Champion Overall Trio White Faced Black Spanish Young Trio shown by Amber Bennett

Junior Show Waterfowl Class Results


  • Champion Bantam Duck was a White Call Hen shown by Prairie Song Poultry and the Reserve Champion Bantam Duck was a White Call Cock shown by Prairie Song Poultry

  • Champion Light Duck was a White Runner Hen shown by Lucas Andrews and the Reserve Champion Light Duck was a White Runner Cock shown by Andrew Jasman

  • Champion Medium Duck was a Cayuga Cock shown by Prairie Song Poultry and the Reserve Champion Medium Duck was a Cayuga Cock shown by Prairie Song Poultry

  • Champion Heavy Duck was a Pekin Cock shown by Prairie Song Poultry and the Reserve Champion Heavy Duck was a Black Muscovy Hen shown by Prairie Song Poultry


  • Champion Light Goose was a Brown Chinese Cock shown by Prairie Song Poultry and the Reserve Champion Light Goose was an Egyptian Cock shown by Prairie Song Poultry

  • Champion Medium Goose was an American Buff Cock shown by Prairie Song Poultry and the Reserve Champion Medium Goose was an American Buff Cock shown by Jacob Low

  • Champion Heavy Goose was a Buff Toulouse Hen shown by Prairie Song Poultry and the Reserve Champion Heavy Goose was an Embden Cockerel shown by Mikayla Dutcher

Junior Show LF Chicken Class Results


  • Champion A.O.S.B. was a Silver Ameraucana Hen shown by John Hammar and the Reserve Champion A.O.S.B. was a Silver Phoenix Pullet shown by Malory Davis-Chicken Haven

  • Champion American was a Single Comb Rhode Island Red Pullet shown by Prairie Song Poultry and the Reserve Champion American was a Partridge Chantecler Hen shown by John Hammar

  • Champion Asiatic was a Light Brahma Pullet shown by Prairie Song Poultry and the Reserve Champion Asiatic was a Black Langshan Hen shown by Prairie Song Poultry

  • Champion Continental was a Non-Bearded White Crested Black Polish Pullet shown by Prairie Song Poultry and the Reserve Champion Continental was a Non-Bearded White Crested Black Polish Hen shown by Sarah Frank

  • Champion English was a Speckled Sussex Pullet shown by Kira Marie Bowden and the Reserve Champion English was a Dark Cornish Cockerel shown by Mckenna Pixley

  • Champion Mediterranean was a Single Comb Light Brown Leghorn Hen shown by Prairie Song Poultry and the Reserve Champion Mediterranean was a Single Comb Dark Brown Leghorn Hen shown by Sarah Frank

Junior Show Bantam Chicken Class Results


  • Champion A.O.C.C.L. was a Non-Bearded White Crested Black Polish Pullet shown by Blaise Sollman and the Reserve Champion A.O.C.C.L. was a Non-Bearded White Crested Black Polish Pullet shown by Blaise Sollman

  • Champion Feather Leg was a White Cochin Pullet shown by Jordan Pine and the Reserve Champion Feather Leg was a Light Brahma Cock shown by Emily Straight

  • Champion Modern Game was a Birchen Modern Game Hen shown by Prairie Song Poultry and the Reserve Champion Modern Game was a Birchen Modern Game Cock shown by Prairie Song Poultry

  • Champion O.E.A.G. was a Black Old English Hen shown by Jacob VanDeWater and the Reserve Champion O.E.A.G. was a Wheaten Old English Hen shown by Jacob VanDeWater

  • Champion R.C.C.L. was a Partridge Wyandotte Cock shown by Breanna Gerwig and the Reserve Champion R.C.C.L. was a Partridge Wyandotte Hen shown by Breanna Gerwig

  • Champion S.C.C.L. was a White Plymouth Rock Cockerel shown by Ethan Haviland and the Reserve Champion S.C.C.L. was a Barred Plymouth Rock Hen shown by Mckenna Pixley


Youth Showmanship Results

Leila Dean judged the Novices, aged 5 to 9.
Ruby Walker won the class, with Kaylyn Beard second and Mallory Davis third.

Emily Straight was the judge for the 10 to 12 year old Junior class. Amber Bennett came in first, followed by Mason Bitters in second place, and Lacey Burke in third.

Rick Straight judged the 13 and 14 year old Intermediates, and placed Brittany Haskins in first, with Libby Venema in second and Samuel Walker in third.

Dr. Bill Patterson was our judge for the 15 to 18 year old Senior class. Emily Straight won first place, followed by Trenton Bosworth in second, with Jacob VanDeWater third.

 
Back to content | Back to main menu